Zakłady bukmacherskie – wyjaśnienie pojęć

Zakłady bukmacherskie są rodzajem gier losowych. Polegają one na przewidzeniu i obstawieniu wyniku spotkania sportowego. Zakłady takie przyjmowane są przez firmę bukmacherską lub osobę zwaną bukmacherem. Wysokość ewentualnej wygranej zależy od ustalonego przez bukmachera kursu na dany wynik. W rezultacie zakład może być wygrany, wygrany w połowie, przegrany lub zwrócony. W Polsce istnieje kilka firm zajmujących się zakładami bukmacherskimi, a ponadto liczne zagraniczne internetowe serwisy bukmacherskie oferują na swoich stronach tłumaczenie na język polski.
Istnieje wiele rodzajów zakładów bukmacherskich, co skutkuje tym, że istnieje wiele możliwości zakładania się o dane wydarzenie sportowe. Najprostszym rodzajem zakładu jest obstawienie wyniku: wygranej jednej bądź drugiej drużyny lub remisu. Można również wytypować dokładny wynik, liczbę zdobytych bramek w całym spotkaniu czy chociażby wynik po pierwszej połowie meczu. Popularne są także zakłady akumulacyjne, czyli takie, w których zawiera się kilka zakładów, a wygrywa się zakład tylko w momencie trafnego wytypowania wszystkich poszczególnych zakładów.
Ważną sprawą jest legalność zakładów bukmacherskich. Oficjalnie ustawa hazardowa miała na celu ochronę obywateli przed szkodliwymi skutkami hazardu. Państwo wydaje bardzo dużo pieniędzy na leczenie osób uzależnionych. Wielu zagranicznych bukmacherów umyło ręce od ustawy hazardowej, dodając po prostu zapis, że świadczą oni swoje usługi tylko dla krajów, gdzie hazard jest legalny. Uznali, że to w gestii klienta leży zapewnienie, że działa on zgodnie z prawem. Tylko niewielka część internetowych bukmacherów zagranicznych przestała przyjmować rejestracje od obywateli Polski, wycofując się tym samym z polskiego rynku i rezygnując z części klientów.
Legalność zakładów bukmacherskich jest zatem bardzo zagmatwaną i trudną do ustalenia sprawą. W teorii wygląda to tak, że za granie w internecie z terytorium Polski można spodziewać się grzywny lub sankcji karnych. W praktyce jednak grają dziesiątki tysięcy Polaków.